CİNSEL SORUNLAR NEDEN OLUR? GENEL YAKLAŞIM

Cinsel İşlev Bozukluklarının Oluşmasında Rol Oynayan Etkenler

GEÇMİŞTEKİ ETKENLER

A-PSİKOLOJİK ETKENLE 1 - Din 2 - Eşcinsellik 3 - Düşmanlık 4 - Diğer cinsel işlev bozuklukluları

B-EVLİLİK SORUNLARI C-CİNSEL TRAVMA

ŞİMDİKİ ETKENLER 1- Hastalıklar 2- Cerrahi 3- Cinsel bilgi ve beceri yetersizliği 4- Cinsellik hakkında yanlış bilgilenme 5- Anksiyete 6- Depresyon

SOSYOKÜLTÜREL FAKTÖRLER

Aile gelenek, görenek ve tutumu hastanın o andaki durumu ile paralel olmayabilir ve hastanın o andaki inançları ve davranışlarında oldukça güçlü etkileri vardır.

CİNSEL TUTUM VE DEĞERLER

Hayatın erken dönemlerinde oluşan tutumlar, şimdiki davranıştan zevk alabilme yeteneğini etkileyebilir. Aile, cinselliğin pis olduğu yaklaşımında olabilir, elle tatmini cezalandırabilir. Bütün bunlar kişide suçluluk duygusu uyandırır. Diğer çok sık rastlanan örnekler arasında, tutkunun hayvani bir şey olduğunun ifade edilmesi ve erkek-kadın arasında çifte standardın vurgulanması sayılabilir.

DİNİ İNANÇLAR

Bazı dinlerde cinsel aktiviteye çeşitli sınırlamalar getirilmeye çalışılır. Örneğin; cinselliğin sadece üremek için olduğu, zevkin kötü bir şey olduğu ifade edilir.

ERKEN ERİŞKİNLİK DÖNEMİNDE TRAVMA

Örnek olarak; kişiyi cinsel açıdan zor duruma sokabilen yeteri kadar bilginin ve deneyimin olmaması, anksiyete (sıkıntı) yaratan koşullarda alelacele yaşanan cinsel yakınlaşma, yasak sevi (insest-aile içi bireylerle cinsellik deneyimi.) ve cinsel kötüye kullanım (sanılandan daha fazladır) verilebilir.