VAJİNİSMUS-İLİŞKİYE GİREMEME

Vajinismus cinsel ilişkiye müsaade etmeyecek oranda vajina kaslarında kasılama ile giden bir hastalıktır. Günümüz bilgi toplumu olmasına rağmen bilinç altına yerleştirilen ilk gece korkusunun bir mahsulü. Genç kızların kendi aralarında konuşarak otaya çıkardıkları ilk gece korkusu nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıkta çiftler cinsel ilişkiye girmeyi bir türlü başaramazlar. Ön sevişmeyi çok iyi başarsalar bile tam cinsel birleşme esnasında ortaya çıkan istem dışı kasılmalar nedeniyle koitusu (cinsel birleşme) gerçekleştiremezler.

Bu da çiftler arasındaki ilişkinin bir süre sonra bozulmasına sebep olabilir. Ama öyle hastalarla karşılaşıyoruz ki evliliklerinin üzerinden 5-6 yıl geçmesine rağmen (bazen daha uzun) halen cinsel ilişki gerçekleşmemiş olabiliyor. Zaten bir süre sonra çiftler ilişkiyi denemekten vazgeçmiş olabiliyorlar. Sadece sevişme ile orgazm olanlardan hiç bir bir cinsel faaliyette bulunmamaya kadar çok geniş bir yelpaze ile çiftler karşımıza gelebiliyor.

Bu rahatsızlık ilk cinsel ilişki de ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar normal bir işlevsellikten sonra da ortaya çıkabilir. Bazen bir partnerle yaşanan sorun başka bir partnerle ortaya çıkmayabiliyor.

Temelinde yanlış bilgilenme ve güdülenme yatıyor.

Kızlık zarının bozulması sırasında ortaya çıkacak abartılmış acı korkusu. Cinsel ilişkinin çok ağrılı olacağı yanlış bilgisi. Hamile kalındığı taktirde doğum yapmaktan korkma gibi sebeplere bağlı olabilir.

Vajinanın üçte bir dış kısmanda koitusu engelleyecek boyutta yineleyici ve sürekli olarak istem dışı kasılma olması.

Bu nedenle eşler arasında belirgin bir sıkıntı yada kişiler arası ilişkilerde zorluklara neden olması .

Bu durum başka bir genel hastalık yada kadın hastalığına bağlı olarak ortay çıkmamış olması bize vajinismus düşündürür.

21. Yüzyıla girdiğimiz iletişim çağını yaşadığımız bu asırda hala böyle hastalık var mı demeyin. Oldukça yaygın ve kişiler bunun bir hastalık olabileceğini bilmeden kaderlerine razı olarak evlerinde oturuyorlar.

Cahil insanlarda olur hiç demeyin nice üniversite mezunu çiftlerde bu dertten muzdarip.