KRONİK HASTALIKLARLA PSİKOLOJİK MÜDAHALE

Şeker hastalığı, inme ( Beyin Felci), hipertansiyon ( yüksek tansiyon) gibi kronik( müzmin ) hastalıklar bedensel olarak bizi zorladıkları gibi psikolojik olarak ta yıpranmamıza sebep olurlar. Ortay çıkardıkları fizik yetersizlikler nedeniyle insanlar başkalarına muhtaç duruma düşerler. Bu yüzdende bakım hastaları olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalırlar. Temel güven duygumuzun zorlandığı böyle bir durum kadın hastalar tarafından daha kolay adapte olunan bir durumdur. Erkek hastalar ise yaşadıkları yetersizlik duygusu kabullenmekte ileri derecede zorlanırlar. Bu zorlanmada dışarıya yansırken de aşırı mızmız insanlar olarak karşımıza çıkarlar. Sinirli davranışları zaman zaman sözel ve fiziksel agresyonları olabilir. Kadınlar ise ta doğuşlarından itibaren fizik ve fizyolojik özellikleri ayrıca psikolojik yapıları nedeniyle bakıma muhtaç olmayı daha kolay kabullenebilmektedirler.

Bunun nedeni kadın ve erkeğe gerek toplum, gerek fizik özelliklerinin ve psikolojik yapılarını yüklemiş olduğu roldür.Erkeklerin doğasında güçlülük ve etrafına hükmetmek dürtüsü kadınlarda ise sahiplenilmek ve korunmak dürtüsü daha ön plandadır. Tabi bunu tersi durumlar da vardır ancak bu durumda sanırım yaşanılan durumda tersine dönecektir.

Dolayısıyla erkeklerin kronik hastalıklarda fizik yetersizliklerini kabullenmekte zorlandıkları bu nedenle daha huysuz ve çekilmez oldukları da doğrudur. Bu erkekler aman dikkat kronik hastalıklardan korunmaya bakın. Tabi elinizden gelenlere karşı.