AŞIRI HIZ TUTKUSU VE NEDENİ

Son zamanlarda artan bir tutku, aşırı hız ve sonucunda gelen kazalarla gündemde yer buldu. Sonrasında gelen ölümlerle hayatı kararan gençler herkesi üzdü. Ancak halen gençlerimiz Bağdat caddesinde hız yapıyorlar. Kedi hayatlarına başkalarının hayatına mal olacak bir tecrübeyi yaşamaya devam ediyorlar. Peki neden böyle bir şeyi yapıyorlar ? Bir insan neden böyle bir şeyi yapar neden kendi hayatını riske eder ?

Hayatının her anında istediği her şeye ulaşabilen tatminsiz bir nesille karşı karşıyayız. Bu da tatminsiz ruhlarda tatmin arama çabasını beraberinde getiriyor. Risk alma gerek bedensel heyecanı artırması gerekse ruhsal heyecan sağlaması dolayısıyla zevk verici bir durumdur. Kumar oynamak, eski zamanlarda yapılan düellolar, Rus ruleti gibi durumlar alınan riskin büyüklüğü ile orantılı olarak heyecanı artıran durumlardır. Normalde heyecanın arttığı durumlarda artan adrenalinle kalbimiz daha hızlı çarpar ve algılarımızda değişimler olur. Bu da bazen cinsellikteki orgazma benzer bir şekilde zevk almayı beraberinde getirir. Tehlikeli sporlar (dağcılık, araba yarışları vs) bu anlamda yaşanan zevki artıracak durumlar olarak karşımıza çıkar.

Şimdi gelelim caddelerde pahalı ve lüks arabalarını yarıştırıp kendisini ve çevresini riske eden gençlerin durumuna. Yaşanabilecek zevklerin tümünü yaşamış ve duyulabilecek heyecanlar konusunda her türlü zevki tatmış bir insanda tatminsizlik başlar. Bu anlamda farklı arayışlar baş göstermeye başlar. Bu arayışlar içerisinde madde kullanımı oldukça sık görülen durumlardır.

Riske ettiğinizin sizin için değeri ne kadarsa heyecan o kadar artar. Milyarder bir adam için 1 milyarın değeri, kıt kanaat geçinen birinin 1 milyona verdiği değerden daha azdır. Dolayısıyla o meblağ onun heyecanlandırmaz ve tatmin etmez.

Bu durumda riske edeceğiniz en kıymetli şey canınız ve bedeninizdir. Hiç kimse bedenine paha biçemez. Dolayısıyla onu riske etmek heyecanı sonsuz artırır.

Tatminsiz ve hayatında sınır tanımamış birisi içinde hayatını riske etmek başka zamanlarda yaşanmayacak bir haz ve heyecan sağlayabilir.

Bu açıdan Bağdat caddesinde yaşanılanları bu gözle değerlendirmeli ve ona göre davranmalıyız.