Dürtü Kontrol Bozukluğu Sanal Da Olabilir.

Dürtü Kontrol Bozukluğu Sanal Da Olabilir.

Her insan yaptığı davranışı kendi kişilik, ahlak ve inandığı yada yıllardır oluşturageldiği davranış kalıbı süzgecinden geçirir. Çok ekstra bir durum olmadığı müddetçe de davranışlar kontrol altındadır. Yani içinden geldiği gibi davranmaz insanlar. Yani, bir filtreden geçirir önce davranışını sonra yapar. Ancak bazıları için durum biraz daha farklıdır.

İçinden geldiği gibi, hiçbir kural tanımadan davranmanın adıdır dürtü kontrol bozukluğu. Yapmamanız gerektiğini düşündüğünüz işler oldu mu hiç ? Ya da yaptıktan kısa bir süre sonra yaptığınız için pişman olduğunuz. Yada yazdığınız bir elektronik posta iletisinin gönder tuşuna basınca ben ne yaptım tüh vah dediğiniz. Yada iletiyi gönderdiğiniz kişiye defalarca özür maili gönderdiğiniz. Öfkenize mani olmayıp patladığınız ve sağı solu dağıttığınız oldu mu peki? Bunlar her insanın hayatında yaşanabilecek ihtimallerdir. Hepimiz bunları bazen yaşarız ama alışkanlık haline geldi ise o zaman dikkatli olmak ve ne oluyor bana demek gerekir. Ne tür dürtü kontrol bozuklukları vardır. Genel olarak dürtüler hakim olamayarak sonunda pişman olunacak işler yapma durumuna dürtü kontrol bozukluğu diyoruz. Bunların en sık görülenlerinden biri öfke patlamalarıdır. Bazen ufak tefek nedenlerle de olsa büyük tepkiler vermekle karekterize bir durumdur. Piromani de ise yangın çıkarma ve ateş yakmaya karşı dayanılmaz bir istek vardır derinlerden gelen. Trikotilomani de yine dürtü kontrol bozukluklarından biridir ve saç, kirpik gibi vücuttan kıl koparma şeklinde özetlenebilir. Bazen deriyi koparmaya kadar varabilir.

Çok bilinen ve romanlarda filmlerde gizemli bir şekilde işlenmiş içindeki çalma dürtüsüne karşı koyamama ile kendini belli eden bir durum vardır ki ona da kleptomani diyoruz. Burada kişi kendini kontrol edemeden ihtiyacı olmadığı halde maddi değeri çok küçük bile olsa çalma dürtülerine karşı koyamaz. Yine patolojik kumar oynama ayrı bir kontrol sorunudur ki bir çok psikiyatrik rahatsızlıkla beraber kendini gösterebileceği gibi sadece kumar oynamaktan kendini alıkoyamama olarak ta görünebilir. Tüm dürtü kontrol bozukluklarında yapılması gereken en önemli tedavi metodu iç görü kazandırmaya yönelik uygulanacak terapilerdir. Ancak bu durumlar başka psikiyatrik rahatsızlıklarla birlikte görülecek olurlarsa o zaman bu kişilere de uygun ilaçlar başlanarak tedavileri sağlanabilir. Bu tür dürtü kontrol bozuklukları depresyon , mani , kaygı bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk , davranış bozukluğu , dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu , madde bağımlılığı gibi bir çok psikiyatrik duruma eşlik edebilir. Ben son zamanlarda tüm bu dürtü bozukluklarına ilave edilebilecek yeni bir durumu daha ilave etmek istiyorum. Bu bilimsel bilgide yok henüz. Ama yaşamsal bilgide pek çoğumuzun başına geliyordur. Yazışmalar için kullandığınız elektronik posta iletilerini yazarken yaşanan dürtü kontrol sorunu. Reel yaşamda yapamadığınız bazı şeyleri dijital alemde yapma. Bu bazen sonradan pişman olunsa da web dünyasında geçirilen zaman ve ziyaret edilen siteler için geçerli olabilir. Her seferinde kendi kendine pişmanlıklarını ifade edip ama her akşam internetin başına geçtiğinde ziyaret ettiği porno siteler için kendi kendine belalar okuyan danışanlarımdan tutunda, chatte geçirdiği zamandan dolayı sorun yaşayanlara kadar çok ciddi bir grubu ilgilendiren durum oldu artık bu. Bir ucu ile bağımlılık diğer ucu ile sanal dürtü kontrol bozukluğu olarak adlandırabileceğimiz bir durumdur bu yaşanan. Sanal alemde dürtü kontrol bozukluğu adını koymayı öneriyorum meslektaşlarıma.

Sağlıklı ve kontrollü tepkiler verilecek zamanlarda yaşamanızı dilerim.