Hipoglisemiler ve Panik belirtiler

Bazı tıbbi rahatsızlıklar psikiyatrik hastalıklardaki belirtilerle o kadar benzeşir ki eğer iyi ayırd edilemezlerse hem hasta hem doktor açısından sıkıntıya sebep olabilirler.

Panik Atak için tıklayınız.

Hafif bir gerginlikten panik derecesine kadar geniş bir yelpazede görülen bazı gerginlik belirtileri vardır.Kişinin; sebebini bilmediği korku, sıkıntı, kötü bir şey olacak hissi ,huzursuzluk yaşanır. Bu durum psikiyatride anksiyete ve panik bozuklukla ilişkilendirilebilir. Aslında bu belirtilerle eşleşen ,hipoglisemi adı verilen, kan şekerinin düşmesiyle karakterize bir tablo da vardır. Ortada panik atak olsun olmasın bu tablo yönetilmeli ve oluşumu uygun beslenme tedavisiyle önlenmelidir.

Belirtiler birbirine çok benzediği gibi; hipoglisemi anksiyeteyi ve dolayısıyla panik atak tablosunu da tetikler. Sinirlilik,çarpıntı, titreme,huzursuzluk,tansiyon değişiklikleri,baygınlık hissi gibi belirtiler hipoglisemi ve panik bozukluğun ortak belirtileridir. Bu belirtileri yaşayan kişiler şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalı, öğün atlamamalı, uzun süre aç kalmamalıdır.