HASTA MAHREMİYETİ-PSİKİYATRİSTİNİZ DEDİKODU YAPARSA

Bu günlerde sağlık kulislerinde bir yazar ve bir kitap konuşuluyor. Reklam olmasın diye kitaptan da yazarından da bahsetmeyeceğim. Ama içeriği hakikaten tıp etiğine (tıp ahlakı) uymamış.

Şöyle bir düşünün size gelen arkadaşlarınızla konuştuklarınızı paylaşmamanız gereken bir başka insana anlatır mısınız ? Paylaşmamanız gereken birisiyle paylaşır mısınız? Eğer yapıyorsanız size emanet edilene saygısızlık edip ihanet etmiş sayılırsınız. Bu bile aslında oldukça etik (ahlak) dışı bir şeydir. Hele birde bunları basılı yada görsel medya aracılığı ile yayarsanız yaptığınız daha da ağır bir ayıp halini alır.

Psikiyatri de başka tıp branşlarından farklı olarak hastanın tüm geçmişi bu günü ve geleceği ile alakalı ayrıntıları anlatır size hastanız. Başka bir hekime gittiğinde hastalığı ile alakalı ayrıntıları anlatırlar oysa psikiyatriste başvuranlar bazen eşleri ile en yakınları ile paylaşmadıklarını doktoralarına anlatırlar. Bu durumda hekimle danışanı arasında farklı bir bağ ve mesuliyet durumu gelişir. Bu da hekimin sırtına aldığı sırları mezara kadar götürmesini gerektirir. Yolun yarısında bunları başkalarında aktarmak ise ciddi bir ihanettir.

Bu durum hele kamuoyunun gözü önündeki insanlarla alakalı sırlarsa o zaman iş daha da vahim bir hal alır. Burada iki şey söz konusu bence anılarınızı anlatarak popülarite kazanmak ve sansasyon yaparak prim yapmak ki bu işin vahametini daha da artırıyor bence. Gerçi o psikiyatristin buna ne kadar ihtiyacı var diye düşünebilirsiniz. Orası da işin başka bir vahim durumu. Biz psikiyatristler mevcut durum hakkında fikir ve gerçeklikle alakası konusunda sahip olduğumuz bilgiye iç görü deriz. Bu hastalığı veya içinde bulunduğu vahim durumu bilmeyen hastalar için iç görü kaybı olarak tanımlanır.

O psikiyatrist hala yaptığının gayet normal olduğunu söylemesi insanın aklına acaba iç görüsünü kaybettirecek bir durum mu söz konusu diye insanın aklına geliyor.

Ancak şu anda söylenebilecek tek şey yapılanın çok yanlış olduğu ve muhakkak kınanması gerektiği. Kitapta adı geçenlerinde bu durum konusunda kanuni işlem başlatmaları gerektiğini söyleyebilirim.