Baharı Beklerken Nasıl Motive Oluruz?

Şubat Ayında Baharı Beklerken Nasıl Motive Olabiliriz?

Kış Mevsiminin son aylarını yaşarken hayatımızı kolaylaştırabilecek ipuçları:

Aralık ayı ortasından bu yana günler uzamaya başlamasına rağmen yine de şubat ayı bazılarımız için zor bir ay olabilir. Yorgunluk, D vitamini eksikliği, soğuk hava ve hala güzel havaların uzakta olduğu düşüncesi ciddi olarak üretkenliğimizi ve motivasyonumuzu olumsuz etkileyebilir. Sıcak çikolatamızı yudumlayıp, internette sörf yaparak bir kanepede kışın son ayını geçirmek ne fiziksel ne de ruhsal sağlığımız için hiç de iyi olmayacaktır. Peki kendimizi daha iyi hissetmek ve enerjimizi yükseltmek için neler yapabiliriz?

Günün Erken Saatlerinde Hareket Edin: Bu öneri büyük ihtimalle en son duymak isteyeceğiniz fakat en etkili önerilerden biridir. Erken kalkarak, hafif bir egzersiz yapmak hem soğukla savaşıp hem de gün içinde daha üretken olmak için bize motivasyon sağlayacaktır. Bunun için her gün, spor salonlarında 1 saat geçirmek gerekmez. Kısa bir yürüyüş, asansör yerine merdiveni kullanmak, yoga yapmak, ip atlamak gibi basit ve kolay hareketler endorfin salgılanmasını dolayısıyla daha iyi bir ruh halini sağlayacaktır. Bu programa uymak ilk 3 gün zor olmakla birlikte, vücut bir kez bu ritme uyum sağlayınca her şey daha iyiye gidecektir.

Hedeflerinizi Belirleyin: Her sabah, gün boyunca yapmak istediklerinizi bir kağıda yazın. Böyle bir liste yapmak ve bu listedeki yazılanları yaptıkça işaretlemek memnuniyet hislerinizi teşvik eder. Sizi motive etmek için bu listeye keyifli anlar eklemeyi de ihmal etmeyin.

Öğrenmek: Kış ayları, yeni şeyler öğrenmek için mükemmel bir zamandır. Örgü örmeyi mi hayal ediyorsunuz, yoksa yeni bir dil öğrenmeyi mi ? Veya tango yapabilmeyi mi? Pek çok ücretsiz kurs ve internet üzerinden yine ücretsiz eğitim alabileceğiniz videolar bulunmaktadır. Yeni şeyler öğrenmek zihni uyarır ve dikkatsizlik ve isteksizlikle savaşmaya yardımcı olur.

Kendini Ödüllendirmek: Her çabanın ödülü hak ettiğini unutmayın. Kendinize karşı da çok sert olmayın zira bu her şeyi bırakmaya yol açabilir. Eğer planladığınız gibi erken kalkmayı başarabilirseniz kendinizi özenle hazırlanmış bir kahvaltı ile ödüllendirin. Listenizdekilerin tümünü yaptıysanız , kendinize dinlenmek için zaman verin. Ve sıkın dişinizi , bahar çok yakında... Fevrier: comment rester motive en attendant le printemps.Elena Bizzotta . Sante Magasine