Karne Notları Sadece çocuğun değil.

Bugün sekiz aylık bir maraton bitti ve okullar tatil oldu. Her öğrenci bir karne aldı elbette. Ama hepsinin ki güzel değil. Bazıları sıkıntılı karne getirdi bazıları ise gayet iyi, hatta "pekiyi". Peki nasıl davranılmalı öğrencilere? Yavrularımıza.

Ben öğrenciliğimde ilkokul 5. sınıf dışında hiç bir dönem kötü karne getirmedim. İlkokulda kafayı inşaatçı olmaya takmıştım. Sabah akşam dayımın inşaatında ustalarla beraber çalışıp bir şeyler imal ediyordum. Çok haz aldığım bir işti. Hiç ders çalışmadım desem yeridir. O dönem karnemde geçer notlarım bile oldu. Hatta yanlış hatırmalıyorsam diplomamda İYİ derece iledir. Ama sonra o işin ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu görüp okuma yolunu seçtim. O da eğitimimin bir parçası oldu.

Ne kötü geldiğinde. Ne de taktirler aldığımda özel bir muamele olmadı. Abartılı karne hediyeleri hiç almadım kimseden. Ne de abartılı alkış ve tebrikler. O benim işimdi zaten onu iyi yaptım diye abartmaya gerek yoktu. Öyle olmadığı için de ciddi sorun olmadı. Azıcık şımartılsaydım iyi olurdu belki ama şımarmayı da beceremeyebilirdim.Siz siz olun sakın unutmayın. Karne sadece çocuğunuzun karnesi değil. Birazda sizin karneniz. Hediyeniz abartılı olmasın. Ama hiç bir şey olmamış gibi de davranmayın. Orta yolu bulun yani.